Bezpieczne zakupy
Idosell security badge
Jaką skakankę wybrać?
2024-06-12

Jaką skakankę wybrać?

Wybór odpowiedniej skakanki do treningu jest niezwykle istotny dla komfortu i efektywności wykonywanych ćwiczeń. Zastanawiając się, jaką skakankę wybrać, warto rozważyć kilka kluczowych czynników: materiał, z którego jest wykonana, długość skakanki, rodzaj uchwytów oraz konkretny cel treningu.

Jakie są rodzaje skakanek?

Skakanki są wykonane z różnych materiałów, poszczególne modele mogą różnić się od siebie i być odpowiednie dla innego poziomu zaawansowania.

Skakanka stalowa

Bardzo wytrzymała i szybka, idealna do intensywnych treningów crossfit i dla bokserów. Stalowa linka skakanki pozwala na osiągnięcie dużych prędkości, co jest przydatne przy ćwiczeniach wymagających szybkiego tempa. Wybierając skakankę stalową, warto zwrócić uwagę na jej trwałość i szybkość, które są kluczowe dla zaawansowanych treningów.

Skakanka sznurkowa

Tradycyjna i miękka, idealna dla dzieci oraz początkujących. Jest lekka i mniej bolesna przy przypadkowym uderzeniu. Jeśli zastanawiasz się, jaka skakanka dla początkujących będzie najlepsza, skakanka sznurkowa to doskonały wybór. Pozwala na naukę podstawowych technik skakania bez ryzyka kontuzji.

Skakanki z tworzywa PCV

Skakanki z tworzywa PCV są popularne ze względu na swoją wszechstronność i przystępną cenę. Są trwałe i elastyczne, co czyni je dobrym wyborem dla początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników. Skakanka z tworzywa PCV jest również lekka i łatwa w transporcie.

Skakanka skórzana

Skakanki skórzane są bardziej trwałe i cięższe, co sprawia, że są popularne wśród bokserów i sportowców uprawiających intensywne treningi cardio. Skórzana skakanka zapewnia lepszą kontrolę i jest mniej podatna na splątania. Skakanki skórzane są bardziej trwałe i cięższe, co sprawia, że są popularne wśród bokserów i sportowców uprawiających intensywne treningi cardio . Skórzana skakanka zapewnia lepszą kontrolę i jest mniej podatna na splątanie.

ćwiczenia z skakankami stalowymi

Jaką skakankę wybrać na początek

Dla osób początkujących najlepsza skakanka to ta z linką sznurkową. Jest wolniejsza i mniej bolesna przy przypadkowym uderzeniu. Dodatkowo, skakanka z tworzywa PCV jest również dobrym wyborem, ze względu na swoją wszechstronność i lekkość. Jeśli nie wiesz, jaką skakankę kupić na początek, skakanka sznurkowa lub z tworzywa PCV będą odpowiednie.

Jak dopasować długość skakanki do wzrostu

Dopasowanie odpowiedniej długości skakanki jest kluczowe dla komfortu i efektywności treningu. Zbyt krótka lub zbyt długa skakanka może utrudniać ćwiczenia i prowadzić do nieprawidłowej techniki skakania.

Jak dobrać skakankę do wzrostu?

Wzrost Długość skakanki
150 cm 210 cm
160 - 170 cm 250 cm
170 -180 cm 275 cm
180 - 190 cm 285 cm
< 190 cm 305 cm

Trening ze skakanką poprawiający kondycje fizyczną

Zalety treningów ze skakanką

Treningi ze skakanką oferują wiele korzyści, zarówno dla początkujących, jaki zaawansowanych sportowców. Skakanka to niedrogie i przenośny sprzęt treningowy, który poprawia kondycje, koordynację oraz wytrzymałość. Regularne ćwiczenia ze skakanką wzmacniają mięśnie nóg i ramion, jednocześnie spalając kalorie i wspomagając utratę wagi.

 • Poprawa kondycji - Regularne ćwiczenia ze skakanką wzmacniają mięśnie nóg i ramion, jednocześnie poprawiając wydolność. Skakanka to świetne narzędzie do poprawy kondycji fizycznej.
 • Spalanie kalorii - Skakanka to efektywny sposób na spalanie kalorii i wspomaganie utraty wagi. Ćwiczenia skakanką mogą przyczynić się do szybkiej redukcji masy ciała.
 • Wszechstronność - Możliwość wykonywania różnorodnych ćwiczeń w dowolnym miejscu. Skakanka jest łatwa do przenoszenia, dzięki czemu można trenować niemal wszędzie.
 • Poprawa koordynacji - Skakanie pomaga rozwijać koordynację ruchową. Treningi ze skakanką są idealne do poprawy koordynacji i zwinności.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie skakanki

Wybór odpowiedniej skakanki może znacząco wpłynąć na komfort i efektywność treningu.

 • Uchwyty skakanki -Powinny być wygodne i zapewniać pewny chwyt. Mogą być wykonane z plastiku, gumy lub pianki. Wybierając skakankę, zwróć uwagę na rodzaj uchwytów skakanki, które wpływają na komfort użytkowania.
 • Linka skakanki - Wybór materiału linki wpływa na jej trwałość i szybkość. Skakanka z linką stalową jest szybka i trwała, skórzana cięższa i bardziej kontrolowana, a z tworzywa PCV elastyczna i wszechstronna. Linka skakanki powinna być dostosowana do rodzaju treningu, który planujesz wykonywać.
 • Długość skakanki - Dopasowanie długości skakanki do wzrostu jest kluczowe. Aby dobrać prawidłową długość skakanki, stań na jej środku i pociągnij uchwyty w górę. Powinny sięgać do pach. Dopasowanie długości skakanki jest ważne, aby uniknąć problemów z techniką i zapewnić komfortowy trening.
 • Cel treningu - Skakanka powinna być dopasowana do rodzaju treningu. Dla crossfitu najlepsza będzie stalowa skakanka, natomiast dla początkujących i dzieci skakanka sznurkowa. Wybór odpowiedniej skakanki pozwoli osiągnąć lepsze wyniki i satysfakcję z treningu.

Ćwiczenia ze skakanką

Do jakich treningów można używać skakanki

 • Trening interwałowy - Do treningu interwałowego idealna będzie skakanka z tworzywa PCV lub stalowa. Obie te skakanki są szybkie i trwałe, co pozwala na intensywne i szybkie przejścia między różnymi etapami treningu. Skakanka z tworzywa PCV jest lżejsza i elastyczna, co ułatwia szybkie zmiany tempa, natomiast stalowa zapewnia większą kontrolę i precyzję
 • Trening cardio - Do treningu cardio najlepsza będzie skakanka z tworzywa PCV lub stalowa. Są one lekkie i szybkie, co pozwala na efektywne spalanie kalorii i poprawę kondycji fizycznej. Skakanka stalowa jest szczególnie polecana do intensywnych treningów interwałowych.
 • Trening crossfit - W treningu crossfit, który wymaga szybkości, wytrzymałości i precyzji, najlepiej sprawdzi się skakanka stalowa. Dzięki swojej szybkości i trwałości, skakanka stalowa pozwala na wykonywanie dynamicznych ćwiczeń, takich jak double unders, które są kluczowym elementem wielu treningów crossfit.

  Podsumowanie

  Wybór odpowiedniej skakanki może znacząco wpłynąć na komfort i efektywność treningu. Pamiętaj, aby dopasować długość skakanki do wzrostu, wybrać odpowiednie uchwyty oraz linkę skakanki dostosowaną do Twojego celu treningowego. Skakanki z tworzywa PCV, stalowe, sznurkowe i skórzane mają swoje specyficzne zastosowania, dlatego warto wybrać skakankę odpowiednią do Twojego poziomu zaawansowania i rodzaju ćwiczeń.

  Jeśli nadal zastanawiasz się, jaką skakankę kupić, pamiętaj o powyższych wskazówkach, a wybór odpowiedniej skakanki stanie się prostszy. Warto zainwestować w skakankę, która będzie odpowiednia dla Twoich potrzeb i pomoże osiągnąć lepsze wyniki treningowe.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2024

Polecane

Skakanka stalowa bokserska

Skakanka stalowa bokserska

24,00 zł brutto/1szt.
Skakanka stalowa bokserska

Skakanka stalowa bokserska

24,00 zł brutto/1szt.
Skakanka treningowa

Skakanka treningowa

15,00 zł brutto/1szt.
Skakanka treningowa

Skakanka treningowa

15,00 zł brutto/1szt.
pixelpixelpixelpixelpixelpixel